Przemoc i historia | rozmowa o Strefie Gazy i film „Tantura” (PJM + CC + AD)
- MiejsceKino Pałacowe
- Godzina g. 12
- Data 23.06.2024
- Cena 5 zł
PRZEMOC I HISTORIA – rozmowa o sytuacji w Strefie Gazy z udziałem Jagody Budzik i Konrada Pędziwiatra, poprzedzona projekcją filmu „Tantura”
prowadzenie: Monika Bobako
Film z tłumaczeniem na PJM, napisami dla osób niesłyszących, audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną.
Spotkanie tłumaczone na PJM.
Punktem wyjścia do rozmowy będzie film „Tantura” (reż. Alon Schwarz) oraz przedstawiona w nim kwestia przemocy, która towarzyszyła ustanowieniu państwa Izrael, a następnie została wymazana z jego oficjalnych narracji historycznych. Film ten, a także jego recepcja pokazują trudny proces konfrontowania się przez izraelskie społeczeństwo z własną przeszłością, w której tkwi źródło trwającego od dekad konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Podczas spotkania skupimy się na tym, w jaki sposób konflikt ten ukształtował zarówno izraelską, jak i palestyńską pamięć historyczną i postawimy pytanie o znaczenie, jakie dla relacji między nimi mają rewizje historyczne w rodzaju tej, którą udokumentował Alon Schwarz w swoim filmie. Przyjmując perspektywę wyznaczoną przez koncepcję „pamięci wielokierunkowej” autorstwa Michaela Rothberga zastanowimy się, czy możliwe jest znalezienie wspólnej ramy dla tych pamięci, a także w jaki sposób na tego typu poszukiwania wpłynęły wydarzenia ostatnich miesięcy – atak Hamasu z 7 października 2023 oraz trwająca wojna w Gazie.
dr Jagoda Budzik – adiunktka w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła hebraistykę i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 2019 roku obroniła tam rozprawę doktorską poświęconą obrazom Polski w tekstach izraelskich autorów trzeciego pokolenia po Zagładzie.
prof. Konrad Pędziwiatr – socjolog, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, pomysłodawca – koordynator Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji (OWIM), interesuje się społeczeństwami arabskimi i islamem politycznym, redaktor książki „Na Zachodnim Brzegu bez zmian” (KiP 2016).
Monika Bobako – filozofka, profesor UAM, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Jest autorką książek: „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej” (Universitas, 2017) oraz „Demokracja wobec różnicy. Multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania” (Wydawnictwo Poznańskie, 2010), a także redaktorką tomu „Teologie emancypacyjne” („Praktyka Teoretyczna” 2013) oraz „Islamofobia. Konteksty” („Praktyka Teoretyczna 2017”). Interesuje się kwestiami rasy i rasizmu, w tym islamofobii i antysemityzmu, oraz problemami świata postkolonialnego, szczególnie społeczeństw muzułmańskich. Zajmuje się także problematyką feministyczną, zwłaszcza w kontekście teorii politycznej i filozofii religii. Jej obecny projekt badawczy finansowany przez Narodowe Centrum Nauki zatytułowany jest „Genealogie peryferyjnej białości. Polskie tożsamości w perspektywie teorii urasawiania”.
„Tantura” reż. Alon Schwarz (94’)
Film z 2022 roku ukazujący na przykładzie historii wioski Tantura, dlaczego palestyńskie określenie „Nakba” odnoszące się do czystek etnicznych z 1948 roku jest tematem tabu w izraelskim społeczeństwie.