
UWAGA ZMIANA TERMINU: Le Trio Joubran (Palestyna) |
-
MiejsceSala Wielka
-
Godzina g. 18.30
-
Data 21.06.2024
-
Cena 50 zł - wyprzedane
UWAGA!
Z przyczyn od nas niezależnych koncert Le Trio Joubran został przełożony z 20.06 (czwartek), g. 19, na 21.06, g. 18.30
Bilety z 20.06 (czwartek) zachowują ważność na koncert otwarcia 20.06 (SAMULNORI HANMAC) oraz koncert Le Trio Joubran 21.06.
Osoby, które nie mogą wziąć udziału w koncercie Le Trio Joubran w nowym terminie otrzymają zwrot pieniędzy drogą, którą nabyli bilet (bilety24 lub w kasie CK ZAMEK).
Pierwszeństwo wejścia na koncert 21.06 będą miały osoby z biletami i karnetami na 4 dni. Osoby z karnetami 3-dniowymi będą mogły uczestniczyć w koncercie w miarę wolnych miejsc. Koncert SUFERI, który był zaplanowany w tym terminie odbędzie się wcześniej - o g. 17.
Przepraszamy za utrudnienia.
Le Trio Joubran z Palestyny tworzą trzej bracia: Samir, Wissam i Adnan Joubran. Wywodzą się z rodziny lutniczej, która specjalizuje się w budowie i grze na oudzie. Jako pierwszy w rodzinie, instrumentem tym zachwycił się pradziadek braci.
Le Trio Joubran od ponad dekady przybliża publicznościom prestiżowych koncertów świata współczesną muzykę Bliskiego Wschodu. Komponują także ścieżki dźwiękowe do filmów. Kilka lat temu do zespołu dołączył perkusista Youssef Hbeisch, który wzbogaca kompozycje tria czarującymi rytmami i nutami.
Le Trio Joubran otworzy 17. edycję Festiwalu Ethno Port 2024.
Uchem Smolucha
Le Trio Joubran to doskonały przykład podtrzymywania tradycji rodzinnego muzykowania. Trzej bracia z Palestyny – Samir, Wissam i Adnan – w świat arabskich dźwięków wprowadzani byli w dzieciństwie przez ojca, jednego z najznakomitszych lutników Bliskiego Wschodu. To artyści niezwykle wrażliwi, dojrzali i świadomi swojej muzycznej drogi.
Kompozycje Le Trio Joubran są oryginalne i starannie przemyślane, a ich muzyka trzymająca w napięciu. Zupełnie jak w braterskiej miłości, następują w niej na przemian chwile waśni i momenty pojednania. Narratorami opowieści są dźwięki trzech lutni oud, śpiew oraz rytmy wygrywane na bliskowschodnich bębnach przez towarzyszącego braciom, niezawodnego Youssefa Hbeischa.
Utwory braci Joubran przenoszą słuchaczki i słuchaczy na przemian między otwartymi, pustynnymi przestrzeniami i wąskimi uliczkami zatłoczonych targowisk. Ta różnorodność i bogactwo są efektem mistrzowskiego wykorzystania skal arabskich oraz możliwości bezprogowych lutni oud, pozwalających na większą swobodę w kreśleniu rysunku melodii i wzbogacaniu ich niezliczonymi ornamentami.Łukasz Smoluch
_____________
#uchemSmolucha
Łukasz Smoluch jest muzykologiem i antropologiem kultury. Od lat fascynuje go muzyka australijskich Aborygenów, tradycje polskich diaspor i kultura bębniarska Afryki Zachodniej. Prowadził badania terenowe w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Brazylii, Turcji, Australii i Gwinei. Przygląda się uważnie przemianom lokalnych kultur oraz związkom muzyki z tożsamością, fotografuje i muzykuje. Jest współzałożycielem zespołu „Pięć Stron Świata”. Pracuje w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
__________________
AUDIODESKRYPCJA
#opisujemy
Kolorowe zdjęcie przedstawia trzech mężczyzn skupionych wokół jednego instrumentu, to lutnia oud. Jeden z mężczyzn trzyma lutnię, siedząc. Dwóch pozostałych jest pochylonych nad instrumentem, jeden trzyma za gryf, drugi pociąga za struny. Mają na sobie białe koszule, jeden z nich również kamizelkę. Tło za nimi jest rozproszone i sprawia wrażenie fioletowej łuny. Na dole kolorowy pasek z fragmentem identyfikacji wizualnej tegorocznej edycji festiwalu stworzonej przez Grzegorza Ciemnoczołowskiego.