
Ethno Port 2011 17-19.06.
W ciągu tego krótkiego czasu stał się
jednym z najważniejszych festiwali world music w kraju, zauważalnym i
rozpoznawalnym przez artystów, managerów i dziennikarzy muzycznych z całej
Europy. Jego cechą charakterystyczną jest otwartość – zarówno geograficzna (na
festiwalu usłyszeć można artystów z najodleglejszych
zakątków świata i z niemal zupełnie w Polsce nieznanych grup etnicznych
i tradycji kulturowych), jak i otwartość muzyczna. To dzięki niej można
zobaczyć w Poznaniu twórców, którzy swoje tradycyjne rodzime rytmy i melodie
mieszają z tak odmiennymi gatunkami, jak jazz, rock, muzyka klezmerska,
elektroniczna, klubowa a nawet klasyczna.
Program tegorocznej edycji EPP jest niezwykle bogaty. Na dwóch festiwalowych scenach usytuowanych w Starym Korycie Warty usłyszymy 16 wykonawców.
Wszyscy zaproszeni artyści to wyjątkowe osobowości na scenie world music – mówi Andrzej Maszewski, dyrektor festiwalu. Ich twórczość jest niezależna i wyjątkowa, a jednak – hinduski projekt Deser Slide zestawić można z pakistańską tradycją qawwali prezentowaną przez Faiz Ali Faiz, palestyńkie Trio Joubrain z izraelsko-amerykańskim zespołem Yemen Bluse, a na wskroś afrykańskie 3MA z Christine Salem z wyspy Reunion. Ponadto obecni w programie: kolumbijska orkiestra LA-33, korsykańska A Filetta, ukraińska DakhaBrakha, rewelacyjni Justin Adams & Juldeh Camara i zaproszeni polscy artyści – to zestaw propozycji, który sprawia, że z niecierpliwością i ekscytacją czekamy na czerwcowe koncerty.
Program uzupełniają warsztaty oraz pokazy filmowe.
__
Grafika przedstawia plakat Festiwalu. W centralnym miejscu plakatu, na tle okręgu złożonego z żółtych promieni, znajduje się napis Ethno Port Poznań. Nad nim daty festiwalu. Pod żółtym okręgiem widzimy postać w masce na twarzy. Jej ręce z dłońmi, złożonymi w pięść, przyłożone są do skroni. Na nadgarstkach postaci widzimy przewiązane różnokolorowe paski materiału. Po obu stronach głowy w masce znajdują się napisy: Festiwal i Stare Koryto Warty.