
Hańba! (Polska)
Wszystko spina słowo Grzegorza Uzdańskiego − celne, ironiczne, boleśnie aktualne. Hańba! wciąż gra ostro, surowo i bez kompromisów, ale zamiast opowieści z czasów sanacji, mierzy się z codziennością dzisiejszej Polski. Punkowa energia spotyka nową muzykę, a folkowe instrumentarium dostaje nowe życie – dokładnie tam, gdzie tradycja styka się z niepokojem współczesności.
#UchemSmolucha
Repertuar, z którym tym razem wystąpi Hańba!, powstał na zamówienie Warszawskiej Jesieni i stanowi słowno-muzyczny komentarz do pewnego wielkomiejskiego poranka doświadczanego z pozycji jego uczestników. Melancholia miesza się tu z ekscytacją, zmęczenie z tęsknotą, a niezgoda z ciekawością. Nie brakuje oczywiście, jak to w przypadku Hańby!, dawki inteligentnego humoru i zaskakujących zwrotów akcji.
Kompozycje Krzysztofa Knittla, Moniki Szpyrki czy Rafała Zapały Hańba! ogrywa po mistrzowsku, zachowując swój oryginalny podwórkowy styl. Perkusja lawiruje pomiędzy punkową prostotą a współczesnym eksperymentem, suzafon dzielnie trzyma w ryzach niskie częstotliwości, banjo uwija się z akompaniamentem, a klarnet z dumą prezentuje zadziorne melodie.
ŁUKASZ SMOLUCH
Jest muzykologiem i antropologiem kultury. Od lat fascynuje go muzyka australijskich Aborygenów, tradycje polskich diaspor i kultura bębniarska Afryki Zachodniej. Prowadził badania terenowe w Polsce, Ukrainie, Białorusi, Rosji, Brazylii, Turcji, Australii i Gwinei. Przygląda się uważnie przemianom lokalnych kultur oraz związkom muzyki z tożsamością, fotografuje i muzykuje. Jest współzałożycielem zespołu „Pięć Stron Świata”. Pracuje w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.