Centrum Kultury Zamek

- strona główna

O nas

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
ul. Św. Marcin 80/82
61-809 Poznań
sekretariat: tel. +48 61 6465 276

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu to jedna z największych instytucji kultury w kraju. Każdego roku odbywa się w nim 2500 wydarzeń, które prezentują i stymulują rozwój najciekawszych zjawisk kultury. W przestrzeniach ZAMKU przenikają się i wzajemnie dopełniają sztuki wizualne, teatr, film, muzyka i literatura. Instytucja buduje swój program w oparciu o sprawdzone formy wyrazu (m.in. koncerty, spektakle, wystawy sztuki, spotkania literackie i pokazy filmowe), jak i prowadząc eksperymenty artystyczne, realizując nowe działania, często o charakterze site-specific. Poszukiwaniom tym służy także program rezydencji artystycznych.

Istniejące w ramach instytucji Centrum Praktyk Edukacyjnych ma na celu tworzenie i wdrażanie nowych metod i narzędzi edukacji oraz inicjowanie i wspomaganie współpracy pomiędzy sferą kultury i edukacji szkolnej.

Dla CK ZAMEK bardzo ważny jest społeczny kontekst prowadzonej działalności, dlatego kładziemy nacisk na współpracę z najbliższym otoczeniem, rozwijamy program edukacji miejskiej, w skład którego wchodzą m.in.: dyskusje o problemach lokalnej społeczności, warsztaty, działania animacyjne w przestrzeni ulicy Św. Marcin. Program jest swoistym podręcznikiem użytkowania miasta.
Z uwagi na to, że siedzibą instytucji jest dawny Zamek Cesarski, wyjątkowy świadek europejskiej historii XX wieku, ważne miejsce w jej programie zajmuje także refleksja na temat przeszłości i jej wpływu na teraźniejszość. 

Do najważniejszych projektów CK ZAMEK realizowanych cyklicznie w ostatnich latach należą: muzyczny Festiwal ETHNO PORT Poznań, filmowy Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA, literackie festiwale POZNAŃ POETÓW i FESTIWAL FABUŁY oraz wydarzenie stanowiące fenomen kulturalny w skali Polski, obchodzone w dniu Święta Niepodległości 11 listopada IMIENINY ULICY ŚWIĘTY MARCIN.  

Na co dzień CK ZAMEK jest otwartym miejscem, do którego wejść może każdy, aby uczestniczyć w organizowanych wydarzeniach, obejrzeć zamkowe wnętrza albo po prostu odpocząć. W ciągu roku naszą instytucję odwiedza blisko pół miliona osób.

Kawiarnia Świetlica

Czynna w wakacje od poniedziałku do soboty
w g. 11-21, a w niedziele w g. 11-20
kontakt: tel. 501 442 743 
www.facebok.com/swietlicawzamku

„Świetlica” w Centrum Kultury ZAMEK jest miejscem odpowiednim na każdy moment dnia. Dla tych, którzy spędzają tutaj czas codziennie, wpadają raz na tydzień, przyszli z kimś i czekają…
Dla tych, którzy chcą usiąść po obejrzeniu filmu, przed wystawą, przyszli poczytać książkę albo popracować poza biurem.
Na spotkanie z dawną znajomą, wiernym przyjacielem, grupą przyjaciół, na zwykłą rozmowę, na wspomnienia, na plany albo ambitne zamierzenia, na wymianę idei…

Księgarnia Bookowski

Czynna od poniedziałku do soboty
w g. 11-18, w niedziele w g. 11-16
kontakt: tel. +48 881 224 455
http://bookowski.eu/

Księgarnia „Bookowski” poleca książki, organizuje wydarzenia okołoliterackie, rozbudowuje asortyment. „Ubookstwia” książkę dziecięcą, zachęca do przeglądania albumów z wielu dziedzin (architektura, sztuka, projektowanie graficzne, design i inne). 

Zaprasza po beletrystykę, reportaż, eseistykę, poezję, komiks.

Podczas wydarzeń festiwalowych i okazjonalnych księgarnia jest czynna do końca imprezy (koncertu, spektaklu, wernisażu).
Centrum Sztuki Dziecka

csdpoznan.pl
e-mail: sekretariat@csdpoznan.pl
tel. 61 646 44 70

Skupiamy ludzi, których łączy wspólna pasja: sztuka tworzona dla dzieci i przez dzieci. Swoje działania adresujemy do tych, którzy ledwie uczą się chodzić i mówić, do tych, którzy zawędrowali do żłobka, przedszkola czy szkoły, ale także do tych, którzy nigdy nie tracą głodu i odwagi poznawania świata oraz siebie w świecie. Organizujemy imprezy cykliczne o wieloletniej tradycji z Biennale Sztuki dla Dziecka i Międzynarodowym Festiwalem Filmów Młodego Widza Ale Kino! na czele. Zajmujemy się teatrem, filmem, muzyką, sztukami wizualnymi. Bywa, że każdą z tych dyscyplin traktujemy osobno, ale najczęściej współbrzmią one ze sobą i dopełniają się - podobnie jak nasz zespół.

Nasza siedziba mieści się w Zamku i część wydarzeń organizujemy właśnie tutaj, ale regularnie zapraszamy też na Scenę Wspólną oraz do innych miejskich przestrzeni. e-mail:

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

czynne:  wt.-sob. w g. 10 - 17, nd. w g. 10 - 16
tel. +48 61 852 94 64
email: czerwiec@wmn.poznan.pl
www.wmn.poznan.pl

Muzeum mieści się w przyziemiu, wejście od strony parkingu przy cyfrach 1956.  Muzealne wnętrza przenoszą zwiedzających w realia lat 50. XX wieku, a jednocześnie zorganizowana na miarę XXI wieku multimedialna ekspozycja przyciąga możliwością uczestnictwa w żywej lekcji historii. Na wystawie zaprezentowano ponad 200 różnych fotografii ukazujących wydarzenia tamtego dnia oraz ich konsekwencje. Prezentowane są eksponaty, m.in. radio Telefunken, części zagłuszarki polskojęzycznych zachodnich stacji radiowych, propagandowe plakaty, warsztat pracy robot­nika ZISPO, pamiątki po ofiarach, broń i amunicja, dokumenty osób represjonowanych, a także liczne nagrania dźwiękowe i filmowe. Całość ekspozycji dopełnia część poświęcona konkursowi na pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 oraz uroczystości jego odsłonięcia. W tej części ekspozycji można zobaczyć m.in. repliki trzech nagrodzonych projektów zgłoszonych do konkursu, księgę wystawy fotograficznej, która towarzyszyła obchodom a w niej wpisy m.in. A. Wajdy,  A. Walentynowicz, L. Wałęsy.

Galeria Piekary

Galeria jest czynna pon. - pt. w g. 10-18.

Dziedziniec Różany
tel. 61-811-35-55
e-mail: galeria@galeria-piekary.com.pl
www.galeria-piekary.com.pl

Galeria Piekary powstała w 2003 roku z inicjatywy Cezarego Pieczyńskiego. Galeria prezentuje przede wszystkim polską sztukę XX i XXI wieku ze szczególnym uwzględnieniem nurtów awangardowych. Obecnie jednym z najważniejszych zadań galerii jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Istotnym obszarem zainteresowania galerii jest abstrakcja geometryczna, sztuka konceptualna, a także sztuka najnowsza, w tym również twórczość najmłodszego pokolenia artystów. W ciągu ostatnich lat Galeria Piekary przygotowała ponad 100 ekspozycji indywidualnych, zbiorowych, a także wystaw kuratorskich. Prezentowane były w niej zarówno prace artystów – klasyków polskiego malarstwa awangardowego XX wieku, jak i artystów współczesnych posługujących się w swoich pracach rozmaitymi technikami przekazu artystycznego takimi jak fotografia, video, performance, multimedia czy instalacje.
W przestrzeni galerii odbyły się wystawy indywidualne takich artystów jak: Stefan Gierowski, Jan Tarasin, Stanisław Fijałkowski czy Teresa Tyszkiewicz. W Galerii Piekary miały miejsce wystawy kuratorskie, m.in.: Doping i Malarstwo jako zimne medium oraz wystawy artystów reprezentowanych przez galerię, m.in.: Izabelli Gustowskiej Cichym ścigałam ją lotem, Leszka Knaflewskiego Przedmowa, Aleksandry Ska Spinka czy Pawła Matyszewskiego bojaźnie. Galeria Piekary zrealizowała również od strony merytorycznej bądź produkcyjnej ekspozycje w przestrzeniach wystawienniczych innych ośrodków, galerii i muzeów, np.: Andrzej Bereziański. Otwarty Pokaz Zamknięty w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Stała współpraca Galerii Piekary z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie zaowocowała kilkunastoma projektami, m.in.: Maria Pinińska- Bereś. Imaginarium cielesności, czy Marek Włodarski / Henryk Streng (1898-1960). Między centrum a peryferiami. Prace z kolekcji fotografii polskiej i zagranicznej eksponowane były na trzech wystawach: Uśpiony kapitał. Fotografia XX wieku z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego w Muzeum Pałacu w Wilnowie, Oh no, not sex and death again! w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz Drżące ciało w Galerii Starmach w ramach 10. Miesiąca Fotografii w Krakowie. Galeria Piekary wydała kilkadziesiąt publikacji w postaci katalogów, albumów i książek artystyczny, m.in. wielokrotnie nagradzaną publikację Zdzisława Sosnowskiego Goalkeeper Forever. Motorem działania galerii jest również misja przywrócenia dyskursowi historii sztuki postaci klasyków nowoczesności, jak np. Marka Włodarskiego, Henryka Wicińskiego, Karola Hillera, Bogusława Szwacza czy Bronisława Schlabsa.

Od 2013 roku Galeria Piekary mieści się w Centrum Kultury Zamek przy Dziedzińcu Różanym.


Regulaminy

regulamin karty rodziny dużejREGULAMIN SESJI FOTOGRAFICZNEJ I FILMOWREGULAMIN SPRZEDAŻY BILETÓWREGULAMIN PORZĄDKOWYregulamin pracowni artystycznych
Dokumenty prawne

POLITYKA PRYWATNOŚCINOTA PRAWNA