Centrum Kultury Zamek

Program

Będzie to jedenasta edycja festiwalu prezentującego muzykę wywodzącą się z tradycji kulturowej wybranych regionów świata. Aktywność sceniczna i fonograficzna artystów przypisywana jest do kategorii world music, etno lub folk. Zaprezentujemy zarówno artystów kultywujących tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia dziedzictwa polskiej i światowej kultury muzycznej, jak i tych, których projekty, stosując oryginalne środki artystycznej ekspresji, kreują nowe wartości.

Po raz kolejny przygotowaliśmy różnorodny program festiwalu, stawiając na jakość, wartość artystyczną i potencjał poznawczy proponowanych wydarzeń. Tegoroczna kompozycja programowa wydaje nam się szczególnie wysublimowana, nieoczywista i wymagająca. Znamy jednak świetnie naszą publiczność i wiemy, że bez obaw możemy zaproponować ambitny zestaw niezwykłych wykonawców, którzy z powodzeniem podbiją serca słuchaczy.

Ethno Port Festival jest wydarzeniem interdyscyplinarnym. Oprócz 14 koncertów odbędą się warsztaty, performanse, potańcówka, projekcje filmowe, zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz spotkania. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło „Wsłuchaj się w świat”. Ponownie chcemy skłonić uczestników festiwalu do refleksji nad koniecznością oraz sposobami niesienia pomocy ludziom dotkniętym wojnami, głodem i przemocą.

Koncerty

7.06. (CZWARTEK)
koncert otwarcia
A Filetta & Fadia Tomb El-Hage (Francja / Liban) – g. 19, Sala Wielka
Potańcówka (Krzikopa, Hałasy, Rube Świnÿe)
– g. 21, Dziedziniec Zamkowy

8.06. (PIĄTEK)

WoWaKin (Polska) – g. 17, Sala Wielka
Selamnesh & Badume's Band (Etiopia / Francja) – g. 18.30, Scena na Trawie
Muzsikás (Węgry) – g. 20.30, Sala Wielka
Dimitris Mystakidis (Grecja) – g. 22.30, Dziedziniec Zamkowy
Klub festiwalowy – g. 24, Dziedziniec Zamkowy

9.06. (SOBOTA)
Mariana Sadovska
(Ukraina) – g. 16, Sala Wielka
Cüneyt Sepetçi & Orchestra Dolapdere (Turcja) – g. 17.30, Dziedziniec Zamkowy
Violons Barbares (Francja / Mongolia / Bułgaria) – g. 19.30, Scena na Trawie
Gulaza (Izrael) – g. 21.30, Dziedziniec Zamkowy
Ifriqiyya Electrique (Tunezja / Francja) – g. 23.30, Sala Wielka
Klub festiwalowy – g. 24, Dziedziniec Zamkowy

10.06. (NIEDZIELA)
Teresa Mirga i Kałe Bała
(Polska) – g. 16, Sala Wielka
Baraji
(Korea Płd.) – g. 17.30, Dziedziniec Zamkowy

47Soul
(Palestyna / Jordania) – g. 19.30, Scena na Trawie

Sirventés
(Francja) – g. 21.30, Dziedziniec Zamkowy

Klub festiwalowy – g. 23, Dziedziniec Zamkowy

Wsłuchaj się w świat

Dwa spotkania połączone z projekcjami filmowymi poświęcone ważnym zjawiskom w otaczającym nas świecie

KOREA NA ETHNO PORCIE

9.06. (SOBOTA) g. 12–15, Kino Pałacowe

Dzięki współpracy z Korean Arts Management Service wyjątkowo mocno zaznaczamy w tym roku obecność Korei Południowej – kraju kontrastów, w którym harmonijnie łączą się nowoczesne technologie oraz bogactwo tradycji, co jest szczególnie widoczne w muzyce i kinematografii. W ramach sobotniego spotkania z kulturą Korei zapraszamy do Kina Pałacowego na projekcje filmów południowokoreańskich, sięgających historii i tradycji tego kraju. Ważnym punktem programu będzie spotkanie z artystami z zespołu Baraji, którzy opowiedzą o swojej muzyce i inspiracjach. Muzycy przedstawią specyfikę instrumentów i technik wokalnych, które w pełnym wymiarze usłyszymy podczas ich niedzielnego koncertu na Dziedzińcu Zamkowym.

10.06. (NIEDZIELA) g. 12, Scena Nowa
10.06. (NIEDZIELA) g. 15, Scena Nowa

Dopełnieniem sobotniego spotkania będą również dwa niedzielne koncerty Hee-moon Lee Company. Wstęp dla posiadaczy karnetów festiwalowych, którzy zaopatrzą się w bezpłatne wejściówki (ilość miejsc ograniczona).


UPADEK ALEPPO

10.06. (NIEDZIELA) g. 12, Kino Pałacowe

We współpracy z poznańskim kolektywem Humans of Aleppo postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co naprawdę dzieje się w Syrii. Obraz trwającej tam wojny tworzony jest przez media, które nie potrafią uchwycić prawdziwej skali ludzkiej tragedii, ani rozwikłać skomplikowanej i cynicznie prowadzonej gry interesów. Punktem wyjścia do dyskusji będzie film dokumentalny „Aleppo’s fall” (reż. Nizam Najar, Norwegia, Dania, Francja, 2017, 85’). W rozmowie weźmie udział reżyser filmu, urodzony w Libanie obywatel Norwegii, Nizam Najar oraz fotoreporter od dziesięciu lat dokumentujący krwawe konflikty, Michał Przedlacki.

Ponadto Centrum Badań Migracyjnych UAM poprowadzi warsztaty poświęcone procedurze azylowej oraz dyskursowi medialnemu dotyczącemu uchodźców. Odbiorcami zajęć będzie młodzież szkolna w wieku od 12 do 19 lat.

9.06. (SOBOTA), g. 10.30, Sala 103
„Patrz! Człowiek. Porozmawiajmy o uchodźcach"
prowadzące: Aleksandra Jarocka oraz Syma Marta Al-Azab Malinowska

10.06. (NIEDZIELA), g. 12, Sala 103
„Poznanie grozi empatią. Porozmawiajmy o uchodźcach"
prowadzący: Marta Wawrzyniak i Hubert Tubacki

Centrum Badań Migracyjnych UAM jest poznańskim ośrodkiem badawczym działającym od 2009 roku. Upowszechnia wyniki badań naukowych w ramach działań edukacyjnych oraz współpracy z samorządami. Od 2017 roku prowadzi działania edukacyjne w szkołach w ramach projektu Kto pyta, nie błądzi. Porozmawiajmy o uchodźcach". 

Warsztaty

W ramach wydarzeń towarzyszących, które wzbogacą tegoroczny Ethno Port Festival, przygotowaliśmy warsztaty wokalne i taneczne. Pierwsze z nich poprowadzi Mariana Sadovska, ukraińska pieśniarka, której wspaniałe umiejętności wokalne poznamy podczas sobotniego koncertu na Dziedzińcu Zamkowym. Tańca natomiast będzie uczył Piotr Zgorzelski, basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Trio. Warsztaty polskich tańców tradycyjnych prowadzi od 20 lat, specjalizując się w tradycji muzycznej i tanecznej Mazowsza, Radomszczyzny, Wielkopolski oraz okolic Rzeszowa.


DWUDNIOWE WARSZTATY WOKALNE – Mariana Sadovska

8 i 9.06. (PIĄTEKSOBOTA) g. 11, Sala Prób
bilety: 25 zł (za dwudniowy warsztat)

Głos to najbardziej uniwersalny instrument, którym niemal wszyscy dysponujemy. Świadoma umiejętność korzystania z jego możliwości to już jednak zupełnie inna sprawa. Oprócz talentu potrzebna jest praca i poznanie technik uruchamiających harmonię strun głosowych. Mistrzynią operowania tym naturalnym instrumentem jest Mariana Sadovska, wszechstronna aktorka, kompozytorka, wokalistka i pianistka. Artystka uczestniczyła m. in. w projekcie „Słowiański Pielgrzym”, prowadzonym przez Jerzego Grotowskiego, a przez wiele lat pracowała w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Doskonale odnajduje się w różnorodnych konwencjach śpiewu – od naturalnego, wiejskiego, przez soul, po bel canto. Korzysta z całej palety możliwości, jakie daje ludzki głos. Pieśń traktuje przede wszystkim jako dialog z publicznością. W tak prowadzonej rozmowie odważnie sięga po różne odgłosy: chrząknięcia, szepty, jęki i wrzaski.


DWUDNIOWE WARSZTATY TANECZNE – Piotr Zgorzelski
7.06. (CZWARTEK
) g. 18, Sala pod Zegarem
8.06. (PIĄTEK) g. 14, Sala pod Zegarem
bilety: 25 zł
(za dwudniowy warsztat)

Mazurkowo-polkowe ABC (dla początkujących i średnio zaawansowanych)

Tańce niegdyś powszechnie znane w Polsce, dziś na nowo odżywają wyciągnięte z zakurzonej półki lub czyjejś pamięci. Potańcówki z dechami, letnie Tabory Domu Tańca, domówki i wiele innych spontanicznych akcji z polską niestylizowaną tradycyjną muzyką i tańcem przyciągają na nowo tysiące ludzi w całej Polsce, zwłaszcza w dużych miastach. Wieś powoli budzi się z marazmu i przestaje się wstydzić własnych korzeni.
Podczas warsztatów zajmiemy się nauką w stopniu podstawowym zasad tańca w metrum nieparzystym (rytmy mazurkowe) oraz w metrum parzystym (rytmy polkowe), a także elementów z nimi związanych, takich jak: tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym. Zajęcia pomogą przełamać tremę przed tańczeniem w ogóle, oraz – co bardzo ważne – przed tańczeniem z drugim człowiekiem w parze lub grupie, będąc z nim w bezpośrednim kontakcie – trzymając się za rękę lub obejmując się nawzajem. Jako że warsztaty odbywają się w Wielkopolsce, nauczymy się także kilku tańców z tego regionu m.in. wiwata, równego, polki węgierki, lutra, ceglorza, marynii.

Piotr Zgorzelski – etnolog, tancerz i basista w kapeli Janusz Prusinowski Kompania. Od blisko 25 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na świecie. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym.

Bogumiła Zgorzelska tancerka. Polskim tańcem tradycyjnym interesuje się od blisko 15 lat. Wraz z mężem Piotrem Zgorzelskim, z którym od lat prowadzi warsztaty tańca, powołała Fundację Czas Tradycji, dzięki której realizowane są projekty edukacyjne i kulturalne związane z polskim tradycyjnym tańcem i muzyką. Współtworzy projekt Taniec Tradycyjny Pl, którego efekty można oglądać na kanale YouTube.


WARSZTATY RYTMICZNE – Borys Słowikowski
9 i 10 czerwca, g. 12.45, przed CK ZAMEK
„Ciała w pulsie / puls w ciałach”
wstęp wolny

Podczas warsztatów postaramy się stworzyć rytmiczny kolektyw, posługując się najbliższym każdemu z nas instrumentem muzycznym: naszym ciałem.
Skorzystamy z różnorodnych ćwiczeń ruchowych i głosowych inspirowanych południowoindyjską wokalizacją rytmiczną, rozmaitymi tradycjami, tańcem współczesnym, pieśniami pracy. Techniki te pomogą zrozumieć, z czego się składa i czym jest rytm. Pozwolą odnaleźć wewnętrzny puls, podstawę swobodnej rytmicznej ekspresji. Popracujemy nad odnajdywaniem się w rytmie, współgraniem z innymi, improwizacją i komunikacją poprzez muzykę. Warsztaty posł
użą nie tylko rozwojowi umiejętności ściśle muzycznych pozwolą również na ćwiczenie świadomej uwagi, koordynacji półkul mózgowych, umiejętności współpracy i komunikacji w grupie oraz radzenia sobie ze stresem. Nie ma czegoś takiego jak brak poczucia rytmu". Ten rodzaj magii może uprawiać każdy.

Borys Słowikowski

Muzyka to dla mnie przede wszystkim dobry środek kontaktu z drugim człowiekiem. A rytm to dla mnie po prostu sposób aranżacji czasu. Inspiruję się bardzo różnymi formami pracy z ciałem/umysłem – sportami walki, treningiem autogennym, jogą, praktyką uważności, tańcem współczesnym. Ważną rolę w rozwoju muzycznym odgrywa u mnie nauka języków obcych, np. Greki, bo jakkolwiek banalnie to brzmi, muzyka to język. Lubię i gram muzykę rdzenną, także polską, muzykę improwizowaną, punk, a z wykształcenia jestem psychologiem”.

Ethno na trawie

Korzystając z tego, że parking przed Centrum Kultury ZAMEK zamieni się na czas Festiwalu w zieloną łąkę, zaplanowaliśmy wiele ciekawych wydarzeń w tej właśnie pięknej i niecodziennej przestrzeni.
W sobotę i niedzielę od g. 11 zapraszamy mieszkańców Poznania i wszystkich gości do wspólnego spędzania czerwcowego weekendu.

9.06. (SOBOTA) od g. 11, parking przed CK ZAMEK
10.06. (NIEDZIELA) od g. 11, parking przed CK ZAMEK
wstęp wolny

__ giełda płyt winylowych
   organizowana przez Poznańską Giełdę Fonograficzną (g. 11–19)

__ nauka parzenia nepalskiej herbaty
   prowadzona przez Agatę Ożarowską (g. 11
13)

__ syryjski poczęstunek
   przygotowany przez członków Humans of Aleppo (g. 13–15)

__ zajęcia plastyczne z użyciem techniki EBRU (g. 11–15)

__ warsztaty dla dzieci i dorosłych w formie wielkoformatowej gry planszowej „Studnia w Sudanie”  prowadzone przez pracowników Polskiej Akcji Humanitarnej (g. 11–15)

Małe Ethno

Jak co roku przygotowaliśmy specjalną ofertę dla najmłodszych uczestników festiwalu.

9.06. (SOBOTA)
10.06. (NIEDZIELA)

Jak co roku przygotowaliśmy specjalną ofertę dla najmłodszych uczestników festiwalu:

__ zajęcia plastyczne z użyciem techniki EBRU (g. 11–15, w ramach Ethno na Trawie);

__ zajęcia fotograficzne, podczas których najmłodsi wcielają się w rolę fotoreporterów dokumentujących festiwal (g. 16–18, teren festiwalu);

__ baśnie opowiadane przez Szymona Góralczyka z oprawą muzyczną Ewy Zaborowskiej (g. 11.30 Sala Wystaw);

__ gra typu escape room „Otwórz się na globalne wyzwania" prowadzona przez pracowników Polskiej Akcji Humanitarnej (g. 13 Sala Wystaw).