Centrum Kultury Zamek

- strona główna

TO NAS DOTYCZY / Spotkanie z Arturem Domosławskim

Spotkanie z Arturem Domosławskim – dziennikarzem, reporterem, autorem m.in. głośnej biografii „Kapuściński non-fiction”, który ostatnio wydał „Wykluczonych” (2016). Książka – owoc jego wieloletnich podróży po świecie (Kolumbia, Brazylia, Meksyk, Palestyna, Egipt, Sudan Południowy, Kenia…) jest opowieścią o tych, którzy żyją na obrzeżach dostatniego świata, bez perspektyw, prześladowani, ograbieni z godności. Autor analizuje różne formy wykluczenia i ich przyczyny, uświadamiając sobie i nam, że przywileje urodzonych w lepszej części świata bywają często okupione nieszczęściem tych, którzy są pozbawieni praw i możliwości. „Cieszymy się dostatkiem m.in. dlatego, że – w dobie outsourcingu siły roboczej – ktoś inny pracuje w niewolniczych warunkach”.
„Czy syci przyjmą lekcję, jaką dają im dziś biedni – ‘posłańcy złej wiadomości’ o kruchości naszej egzystencji?” – pyta Lidia Ostałowska. – „Czy wezmą sobie do serca radę Domosławskiego: ‘Przemeblujmy głowy już teraz’? Potrzebujemy tej książki i tego pisarza”.

Prowadzenie:  Jerzy Borowczyk

wstęp wolny

Program realizowany we współpracy z Polską Akcja Humanitarną. W trakcie Festiwalu prowadzić będziemy zbiórkę pieniędzy dla mieszkańców pogrążonej w wojnie domowej Syrii.


Po spotkaniu zapraszamy na pojekcję filmu
ZŁOTA KLATKA/ La jaula de oro


Sara, nastolatka z Gwatemali, obcina włosy, przebiera się za chłopca i wraz z przyjaciółmi Juanem i Samuelem wyrusza w ekscytującą i niezwykle niebezpieczną podróż na osławionej trasie pociągami towarowymi do Los Angeles. Mają nadzieję na lepsze życie w USA, gonią za marzeniem, nie zdając sobie sprawy, że może zupełnie nie być tym, czym się wydaje. Rodzące się uczucie do indiańskiego chłopca Chauka, którego Sara spotyka w drodze, przynosi gniew i rozgoryczenie. Jednak w konfrontacji ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony bandytów i skorumpowanych stróżów prawa, grupa nastolatków dostaje solidną lekcję przyjaźni i lojalności.

reż. Diego Quemada-Diez, Hiszpania / Meksyk / Gwatemala, 2013, 110’Zwiastun:
Film w języku hiszpańskim z polskimi napisami.