Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Debashish Bhattacharya / Kacper Malisz (Indie / Polska)

Podstawą muzyki hinduskiej jest raga, czyli przepis na sporządzenie „muzycznej potrawy”, znacznie bardziej swobodny, niż to, co nazwalibyśmy kompozycją. Koncepcja ragi balansuje pomiędzy określoną w niej skalą, czyli zestawem potrzebnych składników, a melodią, czyli sposobem ich połączenia. Reszta zależy od wyobraźni i wrażliwości artysty.

Na specyfikę muzycznego obrazu ragi docierającego do słuchaczy wpływa wiele czynników. Jednym
z nich jest struktura hinduskich skal oparta na tak zwanych śrutis ‒ interwałach mniejszych niż nasze europejskie półtony. Na obraz ten wpływa też charakterystyczny sposób rysowania melodii przez muzyka. Polega on na stosowaniu techniki glissando ‒ nazywanej w Indiach meend ‒ polegającej na przejściu od jednej wysokości dźwięku do drugiej w sposób płynny. Jest ona obecna w hinduskim śpiewie oraz w grze na instrumentach, takich jak lutnia sitar czy flet bansuri.

Prawdopodobnie dlatego różne warianty gitar, na których gra się techniką slide, tak dobrze wpisały się we współczesne hinduskie instrumentarium. Należy do nich między innymi chaturangui ‒ 24-strunowy instrument o wyjątkowym brzmieniu. Posiada on dwanaście strun szarpanych przez wykonawcę oraz dwanaście strun rezonujących, które zwykle pobudzane są do drgań jedynie poprzez drgania pozostałych strun. Jej konstruktorem jest Pandit Debashish Bhattacharya ‒ największy współczesny wirtuoz hinduskiej gitary slide, a jednocześnie eksperymentator w dziedzinie jej budowy. Muzyk uczestniczył w wielu międzynarodowych projektach z tak wybitnymi artystami, jak John McLaughlin czy Bob Brozman.

W twórczość Debashisha wpisany jest swoisty synkretyzm muzyki z Półwyspu Indyjskiego i muzyki zachodniej, przy zachowaniu specyfiki hinduskiej tradycji i ogromnego do niej szacunku. Podczas Ethno Portu mistrz pracować będzie z niezwykle utalentowanym polskim muzykiem młodego pokolenia Kacprem Maliszem. Efekt ich spotkania zaprezentujemy ostatniego dnia Festiwalu.

Debashish Bhattacharya – gitara slide
Kacper Malisz – skrzypce


Kup bilet BILET