Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Iva Bittová & Čikori (Czechy)


Ludzki głos jest narzędziem komunikacji, wypowiadania myśli, wyrażania nastrojów i emocji ‒ wzruszenia, gniewu, tęsknoty, smutku, radości. Twórczość Ivy Bittovej, czeskiej wokalistki i skrzypaczki, to nieustanny proces zaprzyjaźniania się z własnym głosem, docierania do jego sedna. Bittová posiada niezwykłą umiejętność zawierania w dźwiękach tego, kim jest i co czuje, czasem bez wyśpiewywania ani jednego słowa. Pomija przy tym wydeptane ścieżki, stawiając na odkrywanie niedostępnych dotąd nikomu nowych światów.

Każdy występ Ivy Bittovej przynosi coś innego. Nie dlatego, że używa ona niezliczonych technik wydobywania dźwięków ‒ tradycyjnego śpiewu, jodłowania, śpiewu gardłowego, szeptów, westchnień, krzyków ‒ ale dlatego, że traktuje je niezwykle naturalnie. Nie ma tu miejsca na wyrafinowaną formę, jest za to prawda zaklęta w brzmieniu chwili.

W roli subtelnego wsparcia, niepokornego towarzysza i równoprawnego partnera jej głosu zawsze pojawiają się w rękach Bittovej skrzypce, prowadzące z nim rezonujący dialog. Podobnie jak
w przypadku posługiwania się naturalnym instrumentem, tak i w grze na skrzypcach artystka jest nieskrępowaną improwizatorką. Sięga po dźwięki zarówno z wiejskiej, słowiańskiej tradycji, jak i po rozwiązania awangardowe.

Koncert Ivy Bittovej to coś więcej, niż tylko dźwięki. Intymna relacja artystki z muzyką i teatralna forma jej występu powodują, że każde z nią spotkanie to muzyczny rytuał.

Iva Bittová – wokal, skrzypce
Antonín Fajt – instrumenty klawiszowe
Vladimír Václavek – gitary
Jaromír Honzák – kontrabas
Oskar Török – trąbka

Kup bilet BILET