Centrum Kultury Zamek

- strona główna

TO NAS DOTYCZY \ spotkanie z Janiną Ochojską


Spotkanie z Janiną Ochojską, założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej, niekwestionowaną liderką i specjalistką w kwestiach udzielania pomocy. Stworzyła w PAH zespół fachowców wyszkolonych do pomagania w najbardziej efektywny i skuteczny sposób. Przez ostatnie dwadzieścia dwa lata z Polską Akcją Humanitarną dotarła z pomocą do czterdziestu czterech krajów. Kopie studnie w Sudanie, pomaga przetrwać szpitalom w Korei Północnej, buduje szkoły w Afganistanie oraz domy dla ofiar tajfunu Yolanda na Filipinach. W Polsce zajmuje się programem dożywiania dzieci  i edukuje wolontariuszy. Jej silna wola w przełamywaniu własnych słabości niesie wyraźny przekaz: każdego dnia można zrobić coś dobrego.
W książce „Świat według Janki” (2015) mówi: „Kiedy skupiamy się na krytyce wielkich instytucji, firm czy polityków, często czujemy się bezradni. To nas wpędza w bierność. A bierność też jest źródłem zła. Dzisiaj w porównaniu z przeszłością mamy większe możliwości, większą świadomość mechanizmów działających w świecie. Korzystajmy z tego. Jeśli będzie nas wielu, to uda się nam zmienić nawet wielkie instytucje. Ale musimy zacząć od samych siebie. To jest podstawą każdej pozytywnej zmiany w każdej dziedzinie życia. I pamiętamy, że dobra jest jedna więcej”.

Prowadzenie: Danka Woźnicka

wstęp wolny

Program realizowany we współpracy z Polską Akcja Humanitarną. W trakcie Festiwalu prowadzić będziemy zbiórkę pieniędzy dla mieszkańców pogrążonej w wojnie domowej Syrii.


Po spotkaniu zapraszamy na projekcję filmu:
NADEJDĄ LEPSZE CZASY/Something Better to Come, 


Dokument opowiada o jedenastoletniej dziewczynie, która mieszka na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą. Historia niezwykle poruszająca, ale także przerażająca, bo dzieje się tu i teraz - w XXI wieku, w putinowskiej Rosji. Większość bohaterów filmu nie dożyła nawet jego premiery. 

reż. Hanna Polak, Dania, Polska, 2014, 110’

Zwiastun:

Film w języku rosyjskim z polskimi napisami.