Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Danyèl Waro (Reunion)

Danyèl Waro urodził się i wychował na leżącej na wschód od Madagaskaru wyspie skąpanej
w szafirowych wodach Oceanu Indyjskiego Reunion ‒ zamorskim departamencie Francji, który jest prawdziwym tyglem kulturowym. Wyspę zamieszkują potomkowie europejskich osadników, azjatyckich handlarzy i afrykańskich niewolników, Francuzów, Chińczyków, Malgaszy, Arabów, Hindusów, Tamilów i przedstawicieli wielu innych grup etnicznych.

Danyèl to znany muzyk i poeta, orędownik lokalnej, kreolskiej tożsamości Reunionu, przeciwnik francuskiej dominacji i wojownik o wolność wyspy. Językiem muzycznej komunikacji, po który sięga najczęściej, jest maloya ‒ gatunek określany często mianem „bluesa Reunionu”. Ta, dyskryminowana przez władze kolonialne, twórczość niewolników z Afryki i Madagaskaru w poruszający sposób opowiada o historii ucisku i cierpienia, o losach życia na plantacjach, a także o współczesnych problemach Reunionu.

Maloya zawiera w sobie tańce i pieśni w języku kreolskim, którym akompaniuje się na lokalnych instrumentach perkusyjnych ‒ bębnach roulér, dużych trzcinowych grzechotkach kayamb czy bambusowych tubach pikér. O afrykańskim rodowodzie maloya świadczy między innymi tak zwana „responsorialna formuła śpiewu”, czyli prowadzenie dialogu pomiędzy solistą i wielogłosowym chórem, a także wykorzystanie łuku muzycznego przypominającego, pochodzące również z Afryki, brazylijskie berimbau.

Danyèl Waro i jego zespół odwołują się do tradycyjnych, surowych form maloya, bez zbędnego przymilania się do współczesnej kultury popularnej, co nadaje ważnemu przesłaniu jeszcze większą głębię, a odbiorcom przekonanie o szczerości przekazu.

Danyèl Waro ‒ wokal, kayamb
Jean-Didier Hoareau ‒ kayamb, wokal
David Doris ‒ roulér, wokal
Stéphane Gaze ‒ kayamb, wokal
Gilles Lauret – instrumenty perkusyjne, wokal

Kup bilet BILET