Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Taraf de Haïdouks (Rumunia)

Taraf de Haïdouks to legenda rumuńskiej muzyki wiejskiej. Zespół koncertuje i nagrywa już ponad ćwierć wieku, a niewyczerpane bogactwo oraz ponadczasowość rumuńskiego i cygańskiego folkloru sprawia, że tradycyjne formy muzyczne w ich wykonaniu znajdują uznanie na całym świecie. Członkowie kapeli to tak zwani lautari, cieszący się w Rumunii specjalnym statusem ‒ muzykantów weselnych, artystów, strażników tradycji.

Zespół rozbójników, bo tak można przetłumaczyć nazwę Taraf de Haïdouks, gra przede wszystkim muzykę do tańca, w której prym wiodą skrzypce, akordeon i instrumenty dęte. Skomplikowane melodie wygrywane czasem w iście szaleńczych tempach, podparte akompaniamentem kontrabasu i cymbałów, tworzą niepowtarzalną, charakterystyczną dla tej części Europy, urzekającą strukturę.

W muzyce Taraf de Haïdouks zawiera się wszystko, co w rumuńskiej kulturze najciekawsze. W tematach wygrywanych przez flety i skrzypce pobrzmiewają echa melancholijnych wołoskich pieśni z karpackich połonin, tańców biesiadników weselnych spod Bukaresztu i pulsujących, żywiołowych rytmów przywiezionych do Rumunii z Bliskiego Wschodu. Splatają się one w niebywale przekonujących, naturalnych i pełnych improwizacji występach grupy.

Anghel Gheorghe – skrzypce
Robert Gheorghe – skrzypce
Marin Manole – akordeon
Florea Neagu – akordeon
Marius Gorea – akordeon, wokal
Roger Manole – organy, wokal
Filip Simeonov – klaret
Gigel Neagu – kontrabas
Ion Tanase – cymbały