Centrum Kultury Zamek

- strona główna

DakhaBrakha (Ukraina)

DakhaBrakha tworzą trzy, zafascynowane tradycyjnym śpiewem, absolwentki kijowskiego kulturoznawstwa, Nina, Irina i Olena oraz Marko ‒ filozof, aktor i multiinstrumentalista. Poznali się
w Kijowskim Centrum Sztuki Współczesnej DAKH, gdzie pod okiem awangardowego reżysera teatralnego, Władysława Troickiego, założyli zespół DakhaBrakha. Jego nazwa pochodzi od staroruskich słów даха i браха oznaczających „dawać” i „brać”.

Trzonem repertuaru DakhaBrakha są pieśni zbierane podczas wypraw terenowych w różne regiony Ukrainy. Stanowią one punkt wyjścia do dalszych poszukiwań, znacznie przekraczających granice regionu i sięgających po tradycje afrykańskie, azjatyckie czy australijskie. Dotyczy to zwłaszcza eksploracji świata brzmień oferowanych przez bogactwo tradycyjnych instrumentów. Należą do nich między innymi bębny djembe czy tabla, różnego rodzaju flety, hiszpański cajón, australijskie didgeridoo i bugaj ‒ rodzaj ukraińskiego burczybasu.

DakhaBrakha swoją twórczość nazywają przekornie „etno-chaosem”, podkreślając, że chodzi o ten rodzaj nieładu, który towarzyszył narodzinom wszechświata. Taka postawa przejawia się między innymi w przełamywaniu przez nich podziałów gatunkowych i stylistycznych. Muzycy z DakhaBrakha operują w przestrzeni zakreślanej zarówno przez rusiński, jak i pozaeuropejski folklor, taneczną muzykę popularną i powtarzalne struktury minimalizmu. Należy porzucić próby zakwalifikowania ich muzyki do znanych nam kategorii i cieszyć się efektami nieskrępowanej kreatywności ukraińskiego kwartetu.

Marko Halanevych ‒ wokal, darbuka, tabla, didgeridoo, akordeon
Iryna Kovalenko ‒ wokal, djembe, bęben basowy, akordeon, instrumenty perkusyjne, bugay, zgaleyka, piano
Olena Tsibulska – wokal, bęben basowy, instrumenty perkusyjne
Nina Garenetska – wokal, wiolonczela, bęben basowy