Centrum Kultury Zamek

- strona główna

Trio López / Petrakis / Chemirani – KONCERT OTWARCIA

Efrén López, Stelios Petrakis i Bijan Chemirani to trzech podróżników, którzy wyruszyli z Hiszpanii, Grecji i Iranu, aby spotkać się w śródziemnomorskim ogrodzie urządzonym wspólnie przez ich muzyczne wyobraźnie. W ogrodzie, w którym ziemia to rytmy, woda to melodie, a słońce to brzmienie instrumentów. Rośliny, uprawiane tam z troską i uwagą, zachwycają wyszukanymi kształtami, pięknem barw i ciekawą fakturą.

Współpraca Lópeza, Petrakisa i Chemiraniego to niezwykły projekt. Muzycy odkrywają w nim początki kultury muzycznej Europy i Bliskiego Wschodu, niesłyszalny dla nas dotychczas wspólny mianownik. Idą zresztą dalej, docierają do pierwotnego dla człowieka ruchu smętnej kołysanki, filozoficznej pieśni, pulsującego tańca korowodowego. A wszystko to za sprawą niezwykłej wrażliwości i dźwięków niecodziennych instrumentów.

Efrén López, urodzony w Walencji, to mistrz gitary, liry korbowej i lutni, a także tubmaryny ‒ smyczkowego instrumentu o długim, trójkątnym pudle rezonansowym, popularnym w Europie między XV i XVIII wiekiem. Kolejnym dawnym instrumentem smyczkowym w zespole jest kreteńska odmiana liry, na której gra Stelios Petrakis. Bierze ona swoją postać od przodka instrumentów europejskich, czyli liry bizantyjskiej, jest także blisko spokrewniona ze swoją mniejszą siostrą, bułgarską gadułką. Za rytmiczną część ogrodu odpowiada Bijan Chemirani, między innymi wirtuoz tombaku, perskiego bębna kielichowego.

Stelios Petrakis – lira kreteńska, lutnia
Efrén López – lira korbowa, rabab, lutnia arabska, gitara bezprogowa, kopuz
Bijan Chemirani – bębny obręczowe, zarb, tombakKup bilet BILET